Plecand de la definitia blocului fizic(BF) ca fiind o suprafata de teren unic identificata, cu limite stabile, utilizata in scopuri agricole de unul sau mai multi fermieri ce contine una sau mai multe parcele agricole, s-a observat in ultimii ani ca, noile pachete financiare delegate din Planul National de Devoltare Rurala 2007-2013(PNDR) pot influenta dramatic LPIS.
Au crescut factorii de risc folositi in analizele de risc premergatoare controalelor facute la parcelele aflate sub contract. Exista o tendinta a fermierilor de a-si mari declarativ suprafetele pentru a obtine sume mai mari prin noile pachete financiare. Acest lucru necesita o reconsiderare a limitelor parcelelor sau a blocurilor fizice. Cheltuielile aferente unei asemenea actiuni, suportate din bugetele nationale s-ar justifica, daca, astfel de subventii s-ar conditiona. Simplul angajament prin care esti obligat ca pe o perioada de cinci ani sa mentii o pasune in Bune Conditii Agricole si de Mediu(GAEC) si o activitate agricola, nu este relevant fara a conditiona banii proveniti din astfel de subventii, de achizitia unor utilaje de intretinere sau animale. Astfel, fermierul ar fi interesat sa-si stabilizeze limitele parcelelor, fara presiunea unor sanctiuni, limite invadate anual de zonele neagricole.
Un alt factor de risc ar fi inconstienta unora de a prezenta fermierilor noile pachete financiare dar si refuzul de a inregistra solicitarile celor care isi doresc acest lucru. Motivul principal, contrar Politicii Agricole Comune(PAC) ce se axeaza pe dezvoltarea rurala, este de a nu avea probleme in raportarea observatiilor privind blocurile fizice, justificarea erorilor de neconformitate aparute in urma controalelor, erori purtatoare de sanctiuni pecuniare in dauna fermierilor.
Exista inca neintelegeri in mecanismul de efectuare a platilor in agricultura. Ar trebui ca dupa declaratia fermierului si intocmirea rapoartelor privind observatiile asupra blocurilor fizice, imediat sa se faca o vizita rapida pe teren pentru a fixa in coordonate geografice aceste suprafete. Daca vechiul BF si-a marit sau micsorat suprafata sau a aparut unul nou, abia atunci sa se efectueze controlul privind modul de folosire al noilor pachete financiare. Se evita, astfel, confuzia dintre actualizarea unui unui BF si controlul efectiv asupra acestuia, masurarea si raportarea fata de sistemul de referinta national, respectiv controlul prin masuratori clasice, controlul privind respectarea Bunelor Conditii Agricole si de Mediu(GAEC), controlul Zonelor Defavorizate(LFA), controlul la Masurile de Agromediu(AM- M211,M212 si M214 din PNDR).
Ca sa fiu mai explicit, fermierul semnaleaza un bloc fizic inexistent in LPIS, unde declara ca are teren. Daca cererea lui se afla in esantionul de control, inspectorii controleaza doar parcelele aflate in cererea de subventie si nu ceea ce solicita prin formulare separate privind blocul fizic respectiv. Astfel de confuzii au generat si genereaza excluderi de suprafata, fermierul fiind controlat inainte de a i se defini exact zonele de pasunat pentru care solicita pachete financiare in plus. In Controlul Administrativ(CA) erorile LPIS se pot rezolva din timp. Se cunoaste faptul ca acest gen de erori genereaza in lant alte erori care diminueaza dramatic plata catre fermier: nerespectarea GAEC, AM, LFA,etc.
In privinta platilor europene catre consiliile locale acestea ar trebui sa inceteze. Autoritatea locala poate sa vegheze, pe baza unor acte normative, la conformitatea declaratiilor fermierilor cu ceea ce exista pe teren. Nu pot subventiona un Stat Membru(SM) prin diverse fonduri comunitare pentru ca apoi sa-i mai dau o plata prin consiliile locale, din aceleasi bugete. Aceasta se numeste plata dubla. O institutie a statului care gestioneaza fonduri comunitare sanctioneaza statul reprezentat prin consiliile sale locale, denumite ‘fermieri’, pentru ca nu a respectat GAEC, etc. Asadar, fondurile comunitare vin spre fiecare SM pentru reformare, urmate de sanctionare pentru nerespectarea propriilor reguli.
Considerentele de mai sus ar intari autoritatea SM asupra LPIS si, pe cale de consecinta, facilitarea efectuarii platilor catre adevaratii fermieri si o reala dezvoltare rurala la nivel european.
A-Draga mea R, eu is alta foaită. Pe vremea lui Ceausescu serviciile ne spuneau de pretentiile teritoriale, fara sa cunoastem cu adevarat si parerea solicitantilor. De vreo 20 de ani ungurii ne spun ce pretentii au iar serviciile tac. M-am saturat. Una dintre cumnate este unguroaica. Trec peste faptul ca bunicul ei a maltratat romani sau ca un var de-al tatalui meu, invatator intr-un sat din Alba a fost legat de membrele inferioare si superioare si rupt de patru cai. Caii lui Horty. Jocul perfid al udemeristilor, inconsecventa regimului care conduce tara asta, spumele la gura facute de Vadim, trecutul de securist imputit al lui al papistasului reformat, scanteia loviturii de stat din ‘89, ura atavica a romanilor din zona impotriva ungurilor si invers ma inspaimanta. De aceea imi pun intrebarea, pana unde putem merge cu toleranta si iubirea de aproapele nostru?. Crestineste ar fi pana la moarte. Oare pamantul asta cat ii mai rabda pe cei rai, ca sa ma exprim asa ca un moshneag de la tzara?
R.I. Am mai întrebat şi nu mi-a răspuns nimeni: de ce nu s-a învrednicit nici un român să iniţieze revoluţia? De ce nu s-a iniţiat în faţa casei doamnei Cornea, din Cluj?
Referitor la unguri, sunt atrocităţi care au avut loc împotriva românilor, dar trebuie să-i urâm pe cei de azi pentru cei de ieri? Ai încercat să te pui în locul secuilor? Eu da. Mi se pare că sunt mici copii faţă de ce aş face eu dacă mă năşteam de etnia lor.
Îi privesc cu toată simpatia, n-au decât să-şi facă parlament, guvern local, să-şi cinstească steagul şi imnul. Revenim la Trei Scaune de pe vremea Regatului. Facem descentralizare reală, Guvernăm pe principiul subsidiarităţii. Şi vom avea o ţară prosperă, cu un popor responsabil. Format din români şi minorităţile care ne îmbogăţesc prin diversitatea lor culturală. Ştiu că de la teorie la practică distanţa poate fi dureros de mare. Dar dacă nu ne propunem şi nu credem că putem reuşi, nu vom reuşi. Vom rămâne la infinit cu mentalitatea de tranşee şi temeri de grotă, cu bâta sub pernă, ura în suflet şi într-o tristă zi vom constata că ne-a trecut viaţa şi am uitat să ne bucurăm de ea, fiindcă ni s-a părut nefiresc să se bucure şi alţii pe limba, sufletul şi obiceiurile lor. Cum crezi că poate fi cineva rezonabil, dacă e privit cu suspiciune, ură, opacitate?
P.S. E o bucurie dialogul cu tine.
A-Draga R, inainte de evenimetele de la Timisoara, un fost coleg de facultate maghiar m-a invitat la el. De la el din cartier se prindea televiziunea maghiara de stat. Acolo am vazut cu ochii mei cum serviciile lor difuzau cu repetitie pe postul national o caseta cu papistasul si cu securistii nostri, toate filmate din interior. Cum crezi ca filmul a fost facut fara ca securitatea sa stie, mai ales ca-l tineau fortat la domiciliu? Cu aceeasi frateasca intelegere l-au mutat dupa un timp tot sub suprveghere in jud. Salaj.
Doina Cornea era filata cu aceeasi masura. Toti cei care au incercat sa se apropie de ea au fost batuti si arestati. Ea a fost din timp la o matusa de-a mea calugarita greco-catolica(sase ani inchisa de comunisti pentru ca n-a vrut sa treaca la ortodoxismul sovietic din trecut, a facut primul cor romanesc greco-catolic intr-o biserica romano-catolica in Cluj si adorata de Papa Ioan Paul al-II-lea pentru curajul ei) si i-a propus sa protesteze impreuna. Matusa mea e moarta de mult timp. Ceea ce pot sa-ti spun este ca s-a ferit atat ea cat si preotii greco-catolici sa colaboreze cu DC.
Asta ca sa ne lamurim: daramarea regimului s-a facut cum au vrut serviciile si nu cum am vrut noi.
Referitor la secui, eu am lucrat cu ei avandu-i muncitori pe un santier din Mures aflat la ‘granita’ cu Harghita. Ei pot fi considerati o minoritate de sine statatoare. Au obiceiuri si traditii diferite de o majoritate maghiara reformata si conservatoare pentru ca sunt romano-catolici. Cu toate astea, statul maghiar face eforturi sa-i aduca la un numitor comun. Autoritatile maghiare au constatat probabil faptul ca nu le pot schimba mentalitatile ungurilor de confesiuni diferite decat sugerindu-le sa-si faca un mic stat, in asa fel incat, lupta pentru afirmare nationala sa se petreaca in interiorul teritoriului autonom si nu cu vesnica referire la Patria Mama. Noi romanii avem in memoria colectiva aceeasi vesnica lupta, ca si cand, si unii si altii am fi handicapati, imaturi,etc. Atunci cand cele doua state vor privi inainte si vor respecta cu sfintenie valorile pe care se cladeste Europa, fiecare va accepta ca tara lor sa fie casa pentru toata lumea iar casa lor sa fie tara tuturor.
bic–Deci se ascute “lupta electorala” … Iar sunt ungurii de vina … Ha ha ha! Ungurii astia care sunt si catolici si reformati si rai si tragatori pe la spate si … etc … Astia sunt de vina. Ha ha ha. Au scos securistii din nou sperietoarea (maghiarimea) la interval … asa zisul “rau suprem” pentru sufletul imaculat al tarisoarei astea … Ha ha ha. Nu mai conteaza libertatea de exprimare, libertatea presei, furtul banului public de la nivelul oricarui buget consolidat, nepotismul din cadrul administratiei de stat, favorizarea accesului la credite a unor (anumitor) romani pe baza relatiilor politice, mafiotizarea sistemului politic de acaparare a puterii de stat … etc … De fapt nu mai conteaza nimic. Fara scrupule pentru atingerea scopului final … accesul la ciolan. Asta este strategia romanilor care se simt amenintati de unguri. Ha ha ha. Cretinii …
A-Bic baci vad ca dintr-o data va intereseaza si problemele tarisoarei noastre nu numai ale voastre, alea cu steaguri si cu alea-alea. Daca e asa, de ce mergeti incolonati la vot la chemarea ‘dezideratelor’ in loc sa votati binele comun, iar cand cineva se ia de voi, imaculatii si nevinovatii, straini de nepotisme si furtul din banul public, etc. va sare mushtarul?. Hai te, ma lasi? Sa ma apuc sa-ti spun cum v-ati pus oamenii in administratia publica? (Hallo, Birtalam?) Sau voi nu stiti cum se fura banul public. Yoi te! Din pacate avem aceleasi probleme. Eu va suspectez de data asta, nu de ideea de autonomie pe care o stim. Acum o scoateti ca si cei pe care ii condamnati, la comanda, la intelegere, parca din palarie ca si prestidigitatorii. Imi dau seama in naivitatea mea ca si voi mancati ciolanul cu aceeasi pofta ca si romanii, fabricati diversiuni ca si romanii, vreti independenta ca si romanii. Nu ne deosebim cu nimic. Ar trebui sa mancam berea si sa bem ciolanul impreuna, Ertet?
M.P.– Articolul 1 din Constitutie prevede ca “Romania este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil.” B. uita asta, la fel ca G. sau B. La fel si ungurii din Romania… Singurul care a avut o reactie promta si clara a fost C. A. care a spus ca Legea si Constitutia trebuie aplicate si respectate!
atitudini-Cuvintele de ocara ale lui Sir Winston Leonard Spencer Churchill, ar trebui mai des amintite poporului.
Experienta si trairea noastra democratica este inca foarte limitata. Valorile pe care le exprima preponderent poporul sunt inca cele traditionale: casa, familie, biserica etc. Nu avem inca un cult al democratiei si libertatii. Suntem inca foarte vulnerabili. Noroc cu corsetul uniunii europene si al NATO…
Cei care au cel mai mult in sange ideile de libertate, democratie, separarea puterilor in stat…. in sfarsit, tot ce intra in definitia statului de drept, ar trebui sa repete mai des in urechea poporului:
“Democratia este un sistem politic prost, insa cel mai bun dintre cele pe care omenirea le-a inventat pana acum.”
blogideologic– La anii 1437/38, Unio Trium Natiorum întărea de facto privilegiile enorme ale ungurilor minoritari, nu-i proteja deloc pe secui de agresiunea prin asimilare maghiară, îi excludea complet pe români, populaţie majoritară în Transilvania ! Nici măcar vechile cronici ale maghiarilor nu îi prezentau pe secui drept una dintre Săgeţile ungureşti. Faptul că secuii nu sunt trib ungur este consemnat de savanţii Occidentului, Encyclopedia Britannica îl menţionează. În romanul Dracula, Bram Stoker ni-l prezintă foarte clar pe mândrul conte Dracula drept unul dintre aristocraţii secuilor care au refuzat jugul ungar. Forţându -i să înveţe limba maghiară, ungurii le-a distrus demult identitatea lor de secui. După Compromisul (Ausgleich) de la 1867, a fost elaborată o ideologie a maghiarizării obligatorii a populaţiei româneşti şi secuieşti din Transilvania, cu metodologia extrem de precisă. Mai cred că pentru intelectualii români este absolut necesară, în sensul că este absolut prioritară, demantelarea ideologiei maghiarizării populaţiei româneşti şi secuieşti din Transilvania. Elevii de etnie maghiară din România şi elevii secui nu vor putea învăţa româneşte dacă nu vor fi demantelate ideologiile Unio Trium Natiorum şi Ausgleich, care induc, încă, aspectele cele mai negative ale vieţii din Transilvania.
‘Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani!’ – Versuri Puya
De foarte mult timp am impresia ca cele patru puteri in stat alearga dupa suprematie. Sondajele vorbesc de increderea romanilor in cele patru puteri dar nu stim, de fapt, cine conduce Romania?.
Coruptia endemica ar trebui stavilita.
Cum? Eu cred ca Armata poate s-o faca. Stie sa traga in noi. Sa mai traga si in ei. In cei care au devalizat sau devalizeaza bugetul tarii si bugetele comunitare. Ea e subordonata momentan comandamentului Nato si nu vesnicului comandant suprem peste mari, marii, lenutze, falcosi, piticotzi, eurohotzi, semidoctzi si intelectuali publici.
Nu, nu urmeaza publicitate!
Sa-mi termin ideea: Biserica nu poate fi o putere atata timp cat cocheteaza cu ‘drakul impielitzat’ numit politicul, preotii homosexuali nu-si marturisesc pacatul iar agentiile statului care dau cu nemiluita subventii comunitare pentru suprafetele imense de teren aflate in proprietatea parohiilor, nu verifica cine sunt, de fapt, beneficiarii acestor bani.
Justitia e un fel de cosh, unde se arunca cu mingea sau un fel de minge care se arunca la cosh.
Presa, scormonitoare cum o stim, nu poate fi decat puterea contra vantului, o solutie imorala pana la urma.
‘Armata e cu voi?’ , ‘De ce trageti!?’ pot fi strigaturi ale unor scursori muribunde de care trebuie sa scapam cat mai grabnic daca vrem sa mai existam ca natiune.
Keep reading…
Inainte de arestare, fostul pantofar se plimba cu elicopterul impreuna cu savanta de renume mondial. Sambata, intr-o joaca siciliana, marinarul se plimba cu acelasi elicopter, atipic pentru pregatirea sa, de la un targ la alt targ facut pe sest, prin care s-a vandut cel mai bogat zacamant de metale rare din lume, cel de la Rosia Montana.
Mi-a venit in gand sa scriu cateva randuri dupa ce am vizitat strada Siciliana si cimitirul catolic.
Stand de vorba cu unul dintre localnici am aflat ca, noii veniti au datoria sa repare nu doar biserica de rit catolic pentru a determina enoriasii ramasi sa plece, dar si celelalte biserici, chiar daca nu mai au enoriasi. Banelu’ culturii ar face bine sa insiste ca toate cladirile din patrimoniu sa fie reparate.
Noua amenajare cu peste 100 de case dintr-un cartier din Alba-Iulia a fost inundata iar in aproximativ 60 de case a plouat in interior, dupa ce, canadienii au platit bani grei unor firme, pentru a le face viata mai buna celor stramutati. Am vazut proiectul unei astfel de case. Desene frumoase, avize beton dar zona in care au fost construite casele este una cu risc mare de inundatii. Pana la inundatii, ploile isi fac de cap. Momentan firmele lucreaza de zor la amenajarile de drenaj, sugerand locatarilor sa nu faca taraboi.
Imagineaza-ti cum ar fi fost daca elicopterul dictatorului ar fi fost doborat, cum ar fi daca cel care a semnat transferul zacamantului din proprietatea statului in mainile unui parlit, ar fi arestat iar stazile din Rosia Montana sa fie pavate din nou de catre austrieci, asa cum au facut-o in sec. al XVII-lea?
Agricultorii care primesc plati directe trebuie sa respecte cerinte de reglementare in materie de gestionare, numite conditii statutare de management(SMR) si conditii de mediu, denumite GAEC-uri. Cam asa poruncesc toate reglementarile comunitare si nationale in materie de plati atunci cand e sa se dea bani bietului fermier. Ar trebui sa vedem daca sistemul complicat al platilor catre fermier nu are sincope si ce anume poate reprosa fermierul inainte de a pune mana pe bani.

Conceptul de ecoconditionalitate sau conformitate incrucisata, face legatura dintre platile directe pe suprafata(SAPS), platile nationale directe complementare(PNDC), platile pentru zonele montane defavorizate(ZMD), platile pentru zonele defavorizate, altele decat zona montana(ZDS,ZSD), platile de agromediu(AM) si respectare cu strictete de catre fermier a normelor de mediu(GAEC) precum si a bunastarii si sanatatii animalelor(SMR) la nivelul propriei exploatatii pentru care solicita sprijin.
In privina bunastarii animalelor, Romania a solicitat in repetate randuri Comisiei Europene amanarea implementarii acestui pachet, motivand costurile mari in contrast cu nivelul scazut al platilor directe la hectar, mult mai mici fata de vechile state membre.
Prima data de solicitatare a fost anul 2016, anul in care se vor uniformiza platile la nivel european, a doua data 2012 iar aplicarea efectiva a conditiilor de reglementare in materie de gestionare a devenit optionala pana la data de 31 decembrie 2011.
Ce a facut Romania?
A aplicat toate cerintele in conformitate cu reglementarile comunitare. E adevarat, defazat. Fermierii au solicitat la inceputul anului 2008 pachetele financiare suplimentare, ZDS, ZSD si AM. Inspectorii APIA de la controale pe teren au efectuat controale la aceste pachete financiare fara rapoarte de control, inspectorii APDRP au efectuat supracontroale, inspectorii SMR din cadrul APIA, neconstituiti inca la nivel local in serviciu, au efectuat controale la animale fara ca baza de date a animalelor sa fie functionala iar o firma specializata in teledetectie a facut controlul prin teledetectie. In data de 31 decembrie 2008 firmei dezvoltatoare de soft i s-a atribuit cu intarziere contractul ce prevedea includerea in baza de date a modulelor informatice care sa vizualizeze toate aceste controale. La data de 30.06.2009 s-a atribuit contractul unei firme care sa faca servicii de control al calitatii activitatii de control prin teledetectie al cererilor de plata pe suprafata pe 2008, data la care APIA anunta ca s-au facut plati pentru 93,63% din suma de 537,9 milioane de euro din Fondul European de Garantare Agricola alocat tarii noastre.
Masurile intempestive luate de Romania au aratat ca s-au facut plati fara sa se controleze consistenta si calitatea muncii prestate de catre toti actorii implicati.
Controalele incrucisate in baza de date au vizualizat la inceput erori justificabile, care au fost anulate la introducerea rapoartelor de control antedatate. Avantaj, statul roman.
Testarea noilor pachete informatice pe banii si cu functionarii statului i-a zmuls dezvoltatorului de soft o frumoasa exclamatie: o, ce vis!. Scanarea hartilor pentru teledetectie de catre statul roman, lipsa controlorilor prin teledetectie(CWRS) in loturile selectionate pentru acest control, a adus in avantaj firma contractoare a acestui serviciu.
Statul roman plateste dar si incaseaza. Ceea ce incaseaza este aproximativ 25% din cuantumul rezultat din nerespectarea cerintelor SMR si GAEC.
In anul de referinta 2008 Romania a putut completa orice plata directa, cu acordul Comisiei, pana la 60% din nivelul platilor directe din Comunitate stabilite la 30 aprilie 2004.
Raspunzatori pentru erorile aducatoare de sanctiuni nu pot fi fermierii care isi lucreaza pamantul. Cel putin la nivelul anului 2008. Reevaluarea tuturor dosarelor supuse teledetectiei este primordiala, controlul facand parte din conceptul de ecoconditionalitate. Cu acest prilej, se poate face si o prezentare puternic mediatizata, in randul fermierilor, a tuturor cerintelor amintite mai sus.

Solicitarile de sprijin financiar din fondurile comunitare depuse la Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura(APIA) sunt supuse unor controale administrative inainte de a fi onorate. Un anumit procent din numarul dosarelor fermierilor sunt selectionate automat, printr-o analiza de risc, pentru a fi controlate pe teren de catre inspectorii agentiei. Acestia confirma sau infirma exactitatea datelor din cerere cu ceea ce masoara pe teren.
Suprafetele cultivate si necultivate trebuie intretinute iar in acest sens ele se verifica daca sunt respectate bunele conditii agricole si de mediu(GAEC). Zonele defavorizate(Masura 211 si Masura 212 din PNDR) vor fi controlate pentru a se vedea daca se respecta sau nu activitatile agricole cel putin cinci ani de la depunerea cererii de subventie. In alte unitati administrative se aplica anumite masuri de agromediu(Masura 214 din PNDR) in sprijinul fermierului. Si aceste zone se verifica pentru a se constata daca banii dati in plus sunt folositi in mod eficient pentru activitatile agricole, protejarea mediului inconjurator si dezvoltarea armonioasa a zonei rurale.
Esantionul de ferme supuse controalelor trebuie sa fie relevant si din punct de vedere al valorii sprijinului solicitat, nu numai al suprafetei solicitate.
Am facut o scurta prezentare a parcursului greoi dar necesar al cererii de subventie pe suprafata pana la plata.
Statele membre din Comunitatea Europeana pot alege o metoda foarte eficienta de control si anume controlul prin teledetectie. Romania a ales aceasta metoda mai putin costisitoare. Daca in 2007 au fost selectionati aproximativ 59.000 de fermieri, in 2008 numarul celor controlati prin teledetectie a fost de aproximativ 90.000.
Teledetectia se bazeaza pe captarea radiatiilor electromagnetice emise de lumina data de soare si caldura emanata de pamant.
Aceste unde electromagnetice au capacitatea de vibratie dar si de reflexie si refractie.
Mai pe sleau, razele solare trimise spre pamant sub forma unor unde, se reflecta, intorcandu-se din nou in spatiu. Sateliti specializati capteaza aceste unde prin diferiti senzori in functie de formele de relief sau plante care emit aceste semnale electromagnetice. Datele captate de catre sateliti se inregistreaza si apoi se transmit la sol.
In speta, plantele emit radiatii electromagnetice in mai multe benzi spectrale. In functie de zona spectrala cercetata, fiecare cultura are un raspuns diferit, o anumita ‘semnatura’ ce apare pe hartile fotointerpretate, de o anumita culoare.
Astfel de harti colorate ce reprezinta suprafetele si culturile declarate, au vazut fermierii la controlul prin teledetectie pentru care au depus cerere de subventie in anul 2008. APIA a notificat fiecare fermier aflat sub cele trei loturi selectionate la nivel national in urma analizei de risc, solicitindu-le clarificari privitoare la unele erori aparute in cererile de subventie.
Declaratia si hartile din dosarul fermierului au fost scanate si trimise firmei care a executat pentru APIA controlul. Cu ajutorul unui soft specializat, firma contractoare a suprapus peste hartile din dosar, harti colorate multitemporale in care apar culturile in diferite faze de dezvoltare sau harti cu foarte mare rezolutie. Preocedeele folosite se numesc georeferentieri si fotointerpretari.
In urma aplicarii acestor procedee, pe hartile colorate consultate de catre fermier au aparut parcelele desenate exact ca si in hartile din dosar, iar in plus, culturile din cererea initiala, in diferite culori, functie de ‘semnatura’ spectrala a fiecareia.
S-au aplicat sanctiuni daca fermierul a declarat grau pe o parcela iar pe harta colorata s-a vazut teren necultivat care radiaza in alt spectru de culori decat graul sau daca pozitia parcelei este in alt bloc fizic in realitate decat cel in care a fost desenata initial in dosarul de sprijin.
Tehnica teledetectiei aplicata in agricultura romaneasca este noua. Interpretarile unor erori de neconformitate aparute in declaratiile fermierilor si rezolvarea lor prin aceasta metoda s-ar simplifica foarte mult daca identificarea parcelelor ar fi mai precisa, culturile nu s-ar schimba imediat dupa ce se depun declaratiile iar inspectorii agentiei ar fi mai atenti la acuratetea datelor introduse in baza de date.
Identificarea Parcelelor Agricole(IPA) online de catre fermieri se face foarte usor incepand cu data de 1.04.2009.
Utilizati link-ul http://lpis.apia.org.ro oferit de Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura(APIA).
La Nume utilizator treceti initialele judetului de care apartineti urmate de numerele 1 sau 2. Exemplu: CT1 sau CT2, VS1 sau VS2, TM1 sau TM2, MM1 sau MM2, AB1 sau AB2, etc. Parola pentru toate cazurile este 12345. Dupa ce ati intrat in program, faceti click pe patratelul ce contine semnul intrebarii
denumit asistenta, din tabelul din stanga ecranului, unde gasiti informatii despre LPISweb-Asistenta, IPA-Online-Manual si IPA-Online-Demonstratie.
Pentru orice informatie si instructiuni de depunere a cererii, va stau la dispozitie incepand de astazi pe blogul meu, pana la data de 9.06.2009, ultima zi de depunere a cererii de subventie.
De asemenea, puteti contacta APIA Central prin adresele si telefoanele de pe www.apia.org.ro
Cateva sfaturi pentru a va ‘antrena’ inainte de a depune cererea online:
-urmand pasii de logare descrisi mai sus, in tabelul din stanga, click pe butonul
‘lista parcele digitizate’ apoi
‘selecteaza prin patrat’, amandoua butoanele se afla in randul trei din tabelul cu instrumente. Cu ajutorul ‘selecteaza prin patrat’ veti selecta judetul in care v-ati logat. Imediat apar toate parcelele celui care s-a logat inaintea Dvs cu acelasi user sub rubrica din stanga jos, a ferestrei denumita ‘depunere electronica a cererii’ . Apasati ‘stergerea parcelei din baza de date’. Astfel veti putea incepe sa simulati depunerea cererii Dvs prin stergerea parcelelor celui care a testat inainte cu acelasi user. Se recomanda acest lucru deoarece simbolurile numerale ale parcelei(1,2,3..), culturii asociate cu simboluri literale(1a, 2a, 3a..) se salveaza dar la afisare apar ale celui care a testat inaintea Dvs depunerea cererii cu acelasi user.
-cand digitizati si salvati vi se va cere suprafata masurata. O veti masura cu instrumentul de masurare
fara sa uitati sa debifati orto-foto plan de mai jos pentru a face o masuratoare cat mai exacta.

-in testare nu apasati niciodata simbolul stegulet
care inseamna ‘incheierea introducerii datelor’
-atunci cand considerati ca ati invatat acest mecanism de depunere a cererii, puteti urma cu rigurozitate instructiunile din manualul IPA-online.
Succesuri!
Depunerea cererii de subventie pe suprafata se poate face in curand din fotoliu, din grajd sau de la stana. Conditia este sa ai o suprafata de pamant in proprietate sau in arenda, o conexiune internet, sa cunosti lucrul cu calculatorul.
Porunci de urmat sau manual de utilizare:
-sa nu folosesti calculatorul pe post de ingrasamant
-soricelul numit mouse sa nu-l plimbi pe ecran sau sa-l apuci de coada
-sa nu folosesti ugerul vacii in loc de tastatura
-ceea ce transmiti prin posta electronica la APIA*, se numeste e-mail, nu mei, nici hamei
APIA iti ofera posibilitatea de a folosi un soft geografic specializat, logarea facandu-se cu numele tau si parola pe care o vei primi prin posta.
Daca vrei sa scapi de aroganta unor functionari care sunt bine platiti, mai putin pregatiti, care refuza sa-ti treaca in cerere toate parcelele, de unii directori care te tin la usa fara sa-ti rezolve doleantele, de drumurile la centrele locale si statul la cozi interminabile, fara apa sau grupuri sanitare, trebuie sa inveti rapid sa te identifici pe harta, sa-ti desenezi parcelele si sa-ti completezi singur cererea, apoi sa le listezi daca vrei, pentru ca impreuna cu documentele in copie care atesta identitatea ta ca persoana fizica sau juridica si copia unui cont bancar, sa poti merge la APIA cu dosarul gata facut.
Asa se intampla in aproape toate tarile civilizate.
Beneficiile unui astfel de efort sunt: scaderea numarului de functionari APIA platiti din bani publici, rezolvarea rapida a supradeclararilor, controlul pe teren facut la timp, pentru ca in final sa se efectueze plata in contul tau, iar cu acesti bani sa poti incepe lucrarile agricole.
Astept intrebarile vostre.
*APIA-Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura
‘Deutschland, Deutschland über alles, Über alles in der Welt…’
Alegerile locale din comunele altadata populate cu sasi aflate in judetul Sibiu au avut un caracter atipic. Nemti catarati pe masini pline cu vechituri avand arborate steagurile Germaniei au aruncat pomeni electorale aproape la fiecare casa de romani, unguri si tigani pentru a le castiga voturile. Desi romanii sunt majoritari, cam peste tot vezi primari sasi sau consilieri de aceeasi etnie tragand foloasele sacilor cu vechituri. Comunitatile evanghelice de sasi, putine la numar, au recuperat aproape toate averile confiscate de comunisti, iar acum ar vinde case, scoli si biserici pentru ca nu mai au cu ce sa le intretina. Pana si vechile lor obiceiuri vor sa le vanda altora, venerarea mortilor si ziua nationala, uitand ca mortii din ultimul razboi modial au fost romani iar de Ziua Nationala a Romaniei nu se arboreaza steagul Germaniei si nu se canta ‘Deutschland, Deutschland über alles…’.
O astfel de afacere profitabila nu este pe placul unor primari sau consilieri romani. Solidarizati impotriva fundatiilor, devenite un fel de ‘scaune domnesti’, care ruleaza milioane de euro in dispretul lor, romanii, ungurii si tiganii vor sa-si reconstruiasca vetrele cu ajutorul banilor comunitari.
Intr-o astfel de asezare atestata documentar la 1304 am nimerit sambata trecuta.
Comuna are un primar roman si un consiliu extrem de active. La centrul PAPI al comunei ne-am deplasat pentru a le prezenta invitatilor nostri modul cum pot accesa bani comunitari. Aici s-au derulat multe proiecte cu finantari externe, fara urmari spectaculoase. Multe proiecte zac in toaleta diverselor ministere. Cateva fundatii au adus acolo bani prin diverse proiecte. Somajul in loc sa scada, a crescut. Fundatiile ajutate de catre sasi, de legislatia permisiva si de cateva vizite princiare, au achizitionat terenuri si si-au depus cereri de subventie pe suprafata la Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura.
In loc sa atragi turisti prin proiectele de pe care ai luat bani, sa-i inveti pe oameni cum sa-si faca viata mai frumoasa, la moda este sa-ti faci o fundatie, sa repari niste cladiri vechi din donatii si bani comunitari, sa cumperi cateva terenuri, sa aduci un print galbejit prin zona si sa obtii subventii pe suprafata destinate propriilor interese. Super mishto!
In aceasta situatie, noi trebuia sa reamintim modul corect de abordare a finantarilor europene si a celor venite de la guvernul Romaniei, lucru pe care l-am si facut. Cel mai vocal dintre toti cei prezenti era un consilier sas, un fel de ‘Gica-contra’ obisnuit probabil cu bani obtinuti din suveica fundatiilor ocrotitoare de minoritati si ocolitoare de legislatie europeana.
‘Cei care ma vor cauta din toata inima, ma vor gasi’(Ieremia,29,13) ar trebui sa fie scris pe usile fiecarei primarii, scoli si biserici din Romania. In perioadele de criza si nu numai, oamenii de vaza, asa cum si-au lasat amprenta de-a lungul istoriei unei natiuni, ar trebui sa se solidarizeze si acum si sa contribuie la prosperitatea comunitatilor din care fac parte.
Campania de depunere a cererilor la Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura(APIA) incepe la 2 martie 2009. Ghidul fermierului se acceseaza de aici:
http://www.apia.org.ro/dir_iacs/indrumar%20SAPS%2008%20mai%202008.pdf
Pentru a viziona filmul depunerii unei cereri: http://www.apia.org.ro/comunicate_presa/apia%20.mp4
Pentru a va identifica parcelele accesati: http://lpis.apia.org.ro/ solicitand la APIA nume utilizator si parola.
Multi dintre fermieri au declarat la Registrul agricol al primariilor o suprfata mai mica, pentru a nu plati impozite. La APIA au declarat o suprafata mai mare, pentru a lua o subventie cat mai consistenta. Pe parcursul prelucrarii cererilor, unii dintre fermieri sunt controlati daca respecta sau nu, cerintele comunitare pentru a beneficia de subventii. In aceste situatii, lor li se cere sa faca dovada utilizarii terenului. In momentul cand solicita adeverinta de la primarie, pentru a dovedi ca sunt inscrisi in Registru agricol, suprafetele nu mai coincid cu cele declarate la APIA. Mai nou, la inscrierea in Registrul exploatatiilor, unele directii agricole judetene i-au indemnat pe fermieri sa solicite hartile A3 pe care si-au desenat parcelele de la APIA, pentru ca apoi sa mearga la primarii sa li se confirme suprafetele. Total fals si ilegal. Hartile de la APIA nu fac dovada proprietatii fermierului in fata autoritatilor locale. Primariile ar trebui sa se bazeze numai pe hartile cadastrale aflate in posesia lor si nu pe hartile de la APIA prezentate de catre fermieri.
Fermierii sunt obligati sa declare toate suprafetele agricole indiferent daca sunt eligibile sau nu la plata, adica, si parcelele mai mici de 0,30 ha. Sa lucreze pamantul si sa respecte bunele conditii agricole si de mediu. Exista cazuri cand fermierii nu stiu sa scrie. Ei pot solicita un formular pe care il semneaza si il imputerniceste pe functionarul agentiei sa-i completeze cererea, furnizandu-i acestuia toate datele solicitate in cerere. Daca functionarul APIA refuza sa treaca suprafete mai mici de 0.30 ha din motive de comoditate sau pentru procesarea dosarului cere bani, fermierii sunt obligati sa anunte imediat conducerea agentiei. De asemenea, daca functionarul nu acorda tot sprijinul pentru pozitionarea parcelelor in blocurile fizice din varii motive sau din nestiinta, fermierul poate solicita un alt functionar pentru a-si pozitiona parcelele.












Comentarii recente